Artur Barciś w Zbrosławicach

5 czerwca 2017 r. w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbrosławicach odbyło się spotkanie z wybitnym aktorem filmowym i teatralnym Arturem Barcisiem. W ciepły i humorystyczny sposób odpowiadał o swoim życiu zawodowym i prywatnym, nie obyło się również bez wspomnień z dzieciństwa i lat szkolnych. Jako licealista brał udział w konkursach recytatorskich, zajmując czołowe miejsce w województwie śląskim, by następnym roku zająć I miejsce w edycji ogólnopolskiej. To utwierdziło go w wyborze zawodu aktora i podjęcia nauki w PWSFiT w Łodzi, którą ukończył w 1079 roku. Od tego czasu rozpoczęła się jego kariera zawodowa. Niepozornej postury, często obsadzany był w rolach drugoplanowych lecz bardzo charakterystycznych i wyrazistych. Najbardziej ceni sobie role w „Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego – trudne do zagrania tajemnicze, wymowne postacie nic nie mówiące. Nie łatwo zagrać milczącą postać jednocześnie utwierdzając widza w przekonaniu kim jest cichy bohater. Widzowie najbardziej zapamiętali go z roli Norka w serialu „Miodowe lata", gdzie stworzył wspaniały duet z Cezarym Żakiem oraz filmu „Ranczo" wcielając się w postać negatywnego Czerepacha – przyjaciela Wójta. Wielbiciele serialu „M jak miłość" przypomnieli również o roli ojca jednej z bohaterek, którą Barciś gra w tej produkcji. Na zakończenie pełnego humoru i anegdot spotkania odbyła się lekcja dykcji wśród publiczności. Aktor musi cały czas pracować nad swoim warsztatem, więc zwroty: treść, sierpc, sierść" czy „cóż że ze Swarzędza" to tylko niektóre zaproponowane przez aktora ćwiczenia dykcji. Sympatycznego aktora pożegnano gromkimi brawami, były również autografy i wspólne zdjęcia.

Bibliotekarze